Alenka

Alenka

Alenka je krásná mladá talentovaná dívka, která samostatné bydlení dostala jako předčasný dárek k narozeninám, jak sama říká. Bydlet nezávisle ve svém bytě, bylo Alenčiným snem. Když Alenka přišla do našeho chráněného bydlení, ukončovala právě učební obor aranžérství. Jako dítě vystřídala několik škol, kde jí pomáhala asistentka pedagoga. Na spolupráci s asistentkou na střední škole, ale nerada vzpomíná. Asistentka Alence nedávala příliš prostoru k tomu, aby se projevila, na otázky jí dávala rovnou správné odpovědi. Individuální přístup zcela postrádala.

Pomáháme plnit sny aneb s podporou do samostatného života

Alenka se, jako každý jiný člověk, po ukončení školy rozhodla pracovat. V několika zaměstnáních se potýkala s nepochopením kolegů, a proto se rozhodla pracovat sama na roznosu letáků. Nebyla to špatná práce, ale Alence se nedařilo bojovat s úzkostnými stavy, zda roznesla letáky správně či nikoli. Vyměnila načas placené zaměstnání za sociálně terapeutickou dílnu Denního centra Mateřídouška. Tak se dostala do kontaktu s lidmi s podobnými problémy a handicapy. Z této přestupní stanice, Alenka posílená o nové zkušenosti, odešla a nyní pracuje jako pomocná síla v kuchyni. Pracuje v milém malém kolektivu a už u ní nedochází k tak častým úzkostem.

Na začátku naší spolupráce se Alenka zdokonalovala v běžných dospěláckých činnostech, které se samostatným životem souvisí. S asistentkou se společně věnovaly všemu od vaření, mytí nádobí, nakupování potravin, úklidu domácnosti, přes návštěvy lékařů či cestování. Alenka se naučila rozpoznávat, že se její úzkost stupňuje a ví, kdy si má vzít lék, který zabrání atace panické úzkosti. K tomu už umí uvařit jednoduchá jídla nebo sama dojet k babičce do Mariánských Lázní nebo ke kamarádce do Prahy.

Na rozdíl od mnoha klientů našeho chráněného bydlení má Alenka milující rodinu, se kterou se pravidelně vídá, a vzájemně se navštěvují. Maminka už od útlého věku pozorovala u své dcery výtvarný talent. Na podzim 2023 se proto rozhodla uspořádat výstavu výtvarných děl své dcery. Alenku nejen malování a vyrábění baví, ale pomáhá jí ulevovat od úzkosti a stresu. A protože má Alenka tvůrčího ducha, jen u výtvarných projektů její sny nekončí. Alenčiným největším snem je o sobě napsat knihu. Budeme jí oporu i při plnění tohoto snu.